• VÝŽIVA PRO ZDRAVÁ KOPYTA

    Strava je jedním z mnoha faktorů, které ovlivňují zdraví kopyt. Dalšími faktory jsou péče o kopyta, která zahrnuje celkový management koně – denní péči, péči podkováře, pohyb, počasí a v neposlední řadě genetiku. To, s jakými genetickými predispozicemi ohledně kvality kopyt daný kůň přišel na svět, ovlivnit nemůžeme, ale můžeme ovlivnit kvalitu jeho výživy.

    Pokud má kůň problémy s výživou, je pravděpodobné, že se to dříve či později projeví i na jeho kopytech. Kopyta mohou být drolivá, lámavá, rohovina křehká, kopytní stěna může praskat nebo se na ní mohou dělat rýhy. Do stavu kopyt se mnohdy vepíšou i prodělané nemoci. Klíčem k dobrému zdraví kopyt je vyvážená strava založená na odpovídajícím krmivu. Stěna kopyta se skládá převážně z bílkovin včetně keratinu – strukturního proteinu, který se nachází i v naší vlastní kůži, vlasech a nehtech. Dodávání dostatečného množství klíčových aminokyselin, základních stavebních kamenů bílkovin, je proto nezbytné pro růst, integritu a pevnost kopyt. Svou roli hrají i minerály a vitamíny.

    Přípravky s biotinem mohou přispět ke zlepšení stavu kopytní rohoviny.

    Je také třeba mít na paměti, že se jedná o běh na dlouhou trať. Kopyto kompletně odroste za 8 až 12 měsíců, do té doby jsou na něm vidět všechna předešlá poškození rohoviny. Ale obvykle se účinky zlepšené výživy na kvalitě rohoviny projeví rychleji, změny je možné pozorovat již po několika měsících po úpravě složení krmné dávky. Kopytní stěna by měla být viditelně zdravější, pevnější a elastičtější.

    Přípravky na kopyta naleznete ZDE.

    Biotin

    Biotin, vitamin B-komplexu známý jako vitamín B7 nebo vitamín H, je nezbytný pro metabolismus bílkovin a přispívá sírou ke správné tvorbě keratinu kopytní stěny, podporuje rychlost růstu rohoviny a její tvrdost. Na základě četných evropských klinických studií dávka 40 mcg (mikrogramů) biotinu denně pro koně o váze 500 kg vede ke zlepšení kvality rohoviny. Z výzkumů plyne, že stav rohoviny se opět zhoršil, když došlo k snížení dávky nebo vynechání doplňků s biotinem.

    Lysin a methionin

    Lysin a methionin jsou esenciální aminokyseliny a důležité stavební kameny kopytní stěny. Methionin obsahuje síru – minerál, který je potřebný pro tvorbu keratinu. Esenciální aminokyseliny si kůň nedokáže sám vyrobit, a proto je musí dostávat v krmivu. Jejich hladina v krmivech je obvykle nízká.

    Měď, zinek, vápník 
    Equiforce Zn+Cu se zinkem a mědí se výborně osvědčil jak na kopyta, tak jako podpora zdraví kůže.

    Měď a zinek hrají řadu důležitých rolí pro zdraví a odolnost kůže i kopyt. Stejně jako u esenciálních aminokyselin jsou hladiny mědi a zinku v krmivech obvykle nízké a je vhodné je čas od času doplnit. Výborné zkušenosti máme s přípravkem Equifoce Zn+Cu od Havens. Vápník není dobrý jen pro kosti a zuby! Přestože kopyta obsahují jen velmi malé množství vápníku, je zásadně důležitý pro uchycení buněk ve stěně kopyta. 

    Pokud vás problematika kopyt a péče o ně zajímá, nebo jste zkrátka jen člověk, který se rád vzdělává, pak by ve vaší knihovně neměla chybět „novodobá bible“ o kopytech – Kopyta – kompletní průvodce. Další naše doporučení je pak soubor Kompletní dílo Antonína Lechnera, který zahrnuje dvě publikace o kopytech (Zdravé kopyto základ koně a Praktický podkovář) a dvě o anatomii, fyziologii, výživě a péči (Nauka o koni a Studie stavby těla jezdeckého koně).

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r. o.

    360x360 AD
    Back to top